Race Results - May 25 2011

Race 3 - Division 1 Division - May 25, 2011 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 000500, Course: 0505, Wind dir: E, Ave wind: 13

Rank Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Elapsed Corrected Points
1 Different Drummer C&C 27 MK IV 80131 BPYC Brian Mitchell 210 0:51:33 0:47:45 1.0
2 Puttin on the Ritz CS27 1568 BPYC Louie Romero 216 0:52:33 0:48:13 2.0
3 Cleo C&C 25 Mark I 24089 BPYC Ben Prowse 216 0:55:18 0:50:44 3.0
4 In Depth Northern 25 131 BPYC Gino Caufin 255 1:00:06 0:51:52 4.0
5 Double Dutch Nash 26 7417 BPYC Fred Braches 246 0:59:47 0:52:18 5.0
6 Danoria Hunter 260 h260 HYC Paul Brog 243 1:02:28 0:54:54 6.0
7 Fire-Fly Tanzer 22 181 BPYC Jaan Koster 240 1:05:30 0:57:50 7.0
8 Happy Face O'Day 25 673 BPYC Greg Berry 258 DNC   12.0
8 Sangaela Tartan 30 33541 BPYC Geoffrey Fairbank 198 DNC   12.0
8 Calypso C&C 27 1307 HYC John Wassilyn 207 DNC   12.0
8 Sister Sadie C&C 25 Mrk II 1B 74015 BPYC Ross Eddie 231 DNC   12.0

Race 3 - Division 2 Division - May 25, 2011 at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 001000, Course: 0505, Wind dir: E, Ave wind: 13
Rank Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Elapsed Corrected Points
1 Allegro Pearson Flyer 30 174 BPYC Marty Cameron 141 0:44:58 0:46:57 1.0
2 Aria C&C 110 11085 CBYC Marc Renzella 96 0:41:37 0:47:23 2.0
3 Elysium V C&C 34 369 HYC Ernie Page 159 0:48:05 0:48:36 3.0
4 Wee Beastie II C&C 29 Mrk II 438 HYC Sean Matthews 183 0:50:43 0:49:09 4.0
5 Stowaway V C&C 30 Mk II 54197 CBYC Owen Schneider 165 0:51:17 0:51:17 5.0
6 Double Vision C&C 27 MK V 44048 HYC Michael Forster 186 0:53:30 0:51:35 6.0
7 Mainau C&C 33 148 BPYC Gary Silliker 153 0:53:44 0:54:54 7.0
8 Temerity C&C 30 Mk 1 425 BPYC Peter Vetter 180 0:56:44 0:55:16 8.0
9 Ilene Catalina 30 4598 HYC Milutin Ajdack 192 0:58:48 0:56:07 9.0
10 Widgeon Mirage 32 110 CBYC Wayne Bishop 192 DNC   14.0
10 Balance C&C 33 MK I 44021 HYC Greg Synowicki 153 DNC   14.0
10 Zig Zag CS 36 2288 CBYC Mark Desjardin 156 DNC   14.0
10 Seascape C&C 27 Mark V 34519 BPYC David Kernaghan 186 DNC   14.0

Race 3 - Division 3 Division - May 25, 2011 at 19:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 001500, Course: 050505, Wind dir: E, Ave wind: 13
Rank Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Elapsed Corrected Points
1 Sebana Sirus 28 102 BPYC Stewart Lindsay 180 1:18:07 1:16:06 1.0
2 Midnight Express EXPRESS 30 74169 HYC Bill Wrencliffe 147 1:18:51 1:21:26 2.0
3 Prime Time II CATALINA 30T 1223 CBYC Tom Loughran 159 1:21:26 1:22:18 3.0
4 Double 07 C&C 35 218 CBYC Josh Bailis 123 1:18:32 1:24:49 4.0
5 Spice Martin 24-2 137 HYC Gordon Castle 156 DNC   6.0

Race 3 - Division 4 Division - May 25, 2011 at 19:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 002000, Course: 050505, Wind dir: E, Ave wind: 13
Rank Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Elapsed Corrected Points
1 Nemesis C&C 99 18 CBYC Michael Innell 99 1:00:55 1:08:57 1.0
2 Five Fifteen Legend 37 515 HYC Jim McGuinness 105 1:02:16 1:09:39 2.0
3 Scarlet C&C 115 11524 CBYC Sharon Lawson 57 0:57:32 1:11:05 3.0
4 Upstart Sunfast 3200 629 BPYC Bert Barrett 93 1:02:43 1:11:51 4.0
5 Transmission C&C 99 40 CBYC Michael Kern 99 1:04:07 1:12:34 5.0
6 Tornado J 35 32634 BPYC Bruce Zagrodney 72 1:02:15 1:14:29 6.0
7 Ghost BENETEAU 36S7 596 CBYC Alan Wells 105 1:08:50 1:16:59 7.0
8 Sayonara 1 BENETEAU 38.5 15 HYC Vic Coram 99 1:10:40 1:19:59 8.0
9 Kiplin C&C 41 34451 CBYC Kip Vickery 72 1:07:31 1:20:47 9.0
10 Coug Peterson 41 74168 CBYC Michael Cullen 66 DNC   11.0