Race Results - May 18 2011

Race 2 - Division 1 Division - May 18 2011 at 18:58:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 000500, Course: 5050, Wind dir: NE, Ave wind: 14
Rank Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Elapsed Corrected Points
1 In Depth Northern 25 131 BPYC Gino Caufin 255 1:10:20 1:00:41 1.0
2 Different Drummer C&C 27 MK IV 80131 BPYC Brian Mitchell 210 1:05:43 1:00:53 2.0
3 Double Dutch Nash 26 7417 BPYC Fred Braches 246 1:17:37 1:07:54 3.0
4 Puttin on the Ritz CS27 1568 BPYC Louie Romero 216 1:17:15 1:10:52 4.0
5 Happy Face O'Day 25 673 BPYC Greg Berry 258 1:22:51 1:11:10 5.0
6 Sangaela Tartan 30 33541 BPYC Geoffrey Fairbank 198 1:18:48 1:14:28 6.0
7 Danoria Hunter 260 h260 HYC Paul Brog 243 DNF 12.0
7 Fire-Fly Tanzer 22 181 BPYC Jaan Koster 240 DNC 12.0
7 Cleo C&C 25 Mark I 24089 BPYC Ben Prowse 216 DNC 12.0
7 Calypso C&C 27 1307 HYC John Wassilyn 207 DNC 12.0
7 Sister Sadie C&C 25 Mrk II 1B 74015 BPYC Ross Eddie 231 DNC 12.0

Race 2 - Division 2 Division - May 18 2011 at 18:58:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 001000, Course: 5050, Wind dir: NE, Ave wind: 14
Rank Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Elapsed Corrected Points
1 Aria C&C 110 11085 CBYC Marc Renzella 96 0:50:11 0:57:09 1.0
2 Wee Beastie II C&C 29 Mrk II 438 HYC Sean Matthews 183 0:59:50 0:57:59 2.0
3 Allegro Pearson Flyer 30 174 BPYC Marty Cameron 141 0:56:50 0:59:21 3.0
4 Temerity C&C 30 Mk 1 425 BPYC Peter Vetter 180 1:01:36 1:00:01 4.0
5 Double Vision C&C 27 MK V 44048 HYC Michael Forster 186 1:09:03 1:06:35 5.0
6 Stowaway V C&C 30 Mk II 54197 CBYC Owen Schneider 165 1:07:40 1:07:40 6.0
7 Elysium V C&C 34 369 HYC Ernie Page 159 DNC   14.0
7 Ilene Catalina 30 ? HYC Milutin Ajdack 192 DNC   14.0
7 Widgeon Mirage 32 110 CBYC Wayne Bishop 192 DNC   14.0
7 Seascape C&C 27 Mark V 34519 BPYC David Kernaghan 186 DNC   14.0
7 Mainau C&C 33 148 BPYC Gary Silliker 153 DNC   14.0
7 Balance C&C 33 MK I 44021 HYC Greg Synowicki 153 DNC   14.0
7 Zig Zag CS 36 2288 CBYC Mark Desjardin 156 DNC   14.0

Race 2 - Division 3 Division - May 18 2011 at 18:58:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 001500, Course: 505050, Wind dir: NE, Ave wind: 14
Rank Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Elapsed Corrected Points
1 Sebana Sirus 28 102 BPYC Stewart Lindsay 180 1:37:46 1:35:15 1.0
2 Midnight Express EXPRESS 30 74169 HYC Bill Wrencliffe 147 1:41:47 1:45:07 2.0
3 Prime Time II CATALINA 30T 1223 CBYC Tom Loughran 159 DNF   6.0
3 Double 07 C&C 35 218 CBYC Josh Bailis 123 DNC   6.0
3 Spice Martin 24-2 137 HYC Gordon Castle 156 DNC   6.0

Race 2 - Division 4 Division - May 18 2011 at 18:58:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 002000, Course: 505050, Wind dir: NE, Ave wind: 14
Rank Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Elapsed Corrected Points
1 Five Fifteen Legend 37 515 HYC Jim McGuinness 105 1:07:05 1:15:02 1.0
2 Nemesis C&C 99 18 CBYC Michael Innell 99 RDGa   2.0
2 Upstart Sunfast 3200 629 BPYC Bert Barrett 93 1:13:23 1:24:04 2.0
4 Ghost BENETEAU 36S7 596 CBYC Alan Wells 105 1:21:11 1:30:48 3.0
5 Tornado J 35 32634 BPYC Bruce Zagrodney 72 1:16:04 1:31:01 4.0
6 Coug Peterson 41 74168 CBYC Michael Cullen 66 DNC   11.0
6 Kiplin C&C 41 34451 CBYC Kip Vickery 72 DNC   11.0
6 Transmission C&C 99 40 CBYC Michael Kern 99 DNC   11.0
6 Sayonara 1 BENETEAU 38.5 15 HYC Vic Coram 99 DNC   11.0
6 Scarlet C&C 115 11524 CBYC Sharon Lawson 57 DNC   11.0