Race Results - June 29, 2011

Race 8 - Division 1 Division - 29/06/11 at 001845

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 000500, Course: 0202, Wind dir: NW, Ave wind: 10
Rank Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 In Depth Northern 25 131 BPYC Gino Caufin 255 000500 011414 1:09:14 0:59:44 1.0
2 Different Drummer C&C 27 MK IV 80131 BPYC Brian Mitchell 210     RDGa   1.5
3 Double Dutch Nash 26 7417 BPYC Fred Braches 246 000500 011339 1:08:39 1:00:04 2.0
4 Sister Sadie C&C 25 Mrk II 1B 74015 BPYC Ross Eddie 231 000500 011805 1:13:05 1:05:27 3.0
5 Puttin on the Ritz CS27 1568 BPYC Louie Romero 216 000500 011657 1:11:57 1:06:00 4.0
6 Fire-Fly Tanzer 22 181 BPYC Jaan Koster 240 000500 012012 1:15:12 1:06:24 5.0
7 Cleo C&C 25 Mark I 24089 BPYC Ben Prowse 216 000500 011851 1:13:51 1:07:45 6.0
8 Sangaela Tartan 30 33541 BPYC Geoffrey Fairbank 198 000500 011849 1:13:49 1:09:45 7.0
9 Danoria Hunter 260 h260 HYC Paul Brog 243     DNC   12.0
9 Happy Face O'Day 25 673 BPYC Greg Berry 258     DNC   12.0
9 Calypso C&C 27 1307 HYC John Wassilyn 207     DNF   12.0

Race 8 - Division 2 Division - 29/06/11 at 001845

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 001000, Course: 0202, Wind dir: NW, Ave wind: 10

Rank
Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Double Vision C&C 27 MK V 44048 HYC Michael Forster 186 001000 011033 1:00:33 0:58:23 1.0
2 Allegro Pearson Flyer 30 174 BPYC Marty Cameron 141 001000 010618 0:56:18 0:58:47 2.0
3 Wee Beastie II C&C 29 Mrk II 438 HYC Sean Matthews 183 001000 011127 1:01:27 0:59:33 3.0
4 Temerity C&C 30 Mk 1 425 BPYC Peter Vetter 180 001000 011543 1:05:43 1:04:01 4.0
5 Elysium V C&C 34 369 HYC Ernie Page 159 001000 011431 1:04:31 1:05:12 5.0
6 Mainau C&C 33 148 BPYC Gary Silliker 153 001000 011439 1:04:39 1:06:03 6.0
7 Balance C&C 33 MK I 44021 HYC Greg Synowicki 153 001000 011529 1:05:29 1:06:54 7.0
8 Aria C&C 110 11085 CBYC Marc Renzella 96     DNC   14.0
8 Stowaway V C&C 30 Mk II 54197 CBYC Owen Schneider 165     DNC   14.0
8 Ilene Catalina 30 4598 HYC Milutin Ajdack 192     DNC   14.0
8 Zig Zag CS 36 2288 CBYC Mark Desjardin 156     DNC   14.0
8 Seascape C&C 27 Mark V 34519 BPYC David Kernaghan 186     DNC   14.0
8 Widgeon Mirage 32 110 CBYC Wayne Bishop 192     DNC   14.0

Race 8 - Division 3 Division - 29/06/11 at 001845

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 001500, Course: 020202, Wind dir: NW, Ave wind: 10
Rank Start Division Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Start 3 Division 3 Candilejas Express 30 65 BPYC Cark MacTaggart 138 001500 013546 1:20:46 1:24:49 1.0
2 Start 3 Division 3 Sebana Sirus 28 102 BPYC Stewart Lindsay 180 001500 014438 1:29:38 1:27:19 2.0
3 Start 3 Division 3 Prime Time II CATALINA 30T 1223 CBYC Tom Loughran 159 001500 014952 1:34:52 1:35:53 3.0
4 Start 3 Division 3 Midnight Express EXPRESS 30 74169 HYC Bill Wrencliffe 147 001500 014830 1:33:30 1:36:34 4.0
5 Start 3 Division 3 Double 07 C&C 35 218 CBYC Josh Bailis 123     DNF   8.0
5 Start 3 Division 3 Spice Martin 24-2 137 HYC Gordon Castle 156     DNC   8.0
5 Start 3 Division 3 Alor Star C&C 30 14157 CBYC Roman Januszewicz 177     DNC   8.0

Race 8 - Division 4 Division - 29/06/11 at 001845

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 002000, Course: 020202, Wind dir: NW, Ave wind: 10
Rank Start Division Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Start 4 Division 4 Five Fifteen Legend 37 515 HYC Jim McGuinness 105 002000 013303 1:13:03 1:21:42 1.0
2 Start 4 Division 4 Transmission C&C 99 40 CBYC Michael Kern 99 002000 013700 1:17:00 1:27:09 2.0
3 Start 4 Division 4 Nemesis C&C 99 18 CBYC Michael Innell 99 002000 013712 1:17:12 1:27:23 3.0
4 Start 4 Division 4 Tabas Peterson 37 34832 CBYC Dave Street 93 002000 013943 1:19:43 1:31:20 4.0
5 Start 4 Division 4 Upstart Sunfast 3200 629 BPYC Bert Barrett 93 002000 014136 1:21:36 1:33:29 5.0
6 Start 4 Division 4 Ghost BENETEAU 36S7 596 CBYC Alan Wells 105 002000 014354 1:23:54 1:33:50 6.0
7 Start 4 Division 4 Scarlet C&C 115 11524 CBYC Sharon Lawson 57 002000 013625 1:16:25 1:34:25 7.0
8 Start 4 Division 4 Tornado J 35 32634 BPYC Bruce Zagrodney 72 002000 013857 1:18:57 1:34:28 8.0
9 Start 4 Division 4 Sayonara 1 BENETEAU 38.5 15 HYC Vic Coram 99 002000 014404 1:24:04 1:35:09 9.0
10 Start 4 Division 4 Coug Peterson 41 74168 CBYC Michael Cullen 66 002000 013915 1:19:15 1:36:02 10.0
11 Start 4 Division 4 Kiplin C&C 41 34451 CBYC Kip Vickery 72 002000 014342 1:23:42 1:40:09 11.0