Race Results - June 15, 2011

Race 6 - Division 1 Division - June 15, 2011 at 18:55

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 000500, Course: 5050, Wind dir: W, Ave wind: 5

Rank
Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Elapsed Corrected Points
1 Different Drummer C&C 27 MK IV 80131 BPYC Brian Mitchell 210 1:29:11 1:22:37 1.0
2 Danoria Hunter 260 h260 HYC Paul Brog 243 1:49:52 1:36:34 2.0
3 Double Dutch Nash 26 7417 BPYC Fred Braches 246 1:54:43 1:40:22 3.0
4 Puttin on the Ritz CS27 1568 BPYC Louie Romero 216 1:51:34 1:42:21 4.0
5 In Depth Northern 25 131 BPYC Gino Caufin 255 1:59:53 1:43:27 5.0
6 Happy Face O'Day 25 673 BPYC Greg Berry 258 2:01:41 1:44:31 6.0
7 Fire-Fly Tanzer 22 181 BPYC Jaan Koster 240 2:08:25 1:53:24 7.0
8 Cleo C&C 25 Mark I 24089 BPYC Ben Prowse 216 DNC   12.0
8 Sangaela Tartan 30 33541 BPYC Geoffrey Fairbank 198 DNC   12.0
8 Calypso C&C 27 1307 HYC John Wassilyn 207 DNC   12.0
8 Sister Sadie C&C 25 Mrk II 1B 74015 BPYC Ross Eddie 231 DNC   12.0

Race 6 - Division 2 Division - June 15, 2011 at 18:55

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 001000, Course: 5050, Wind dir: W, Ave wind: 5

Rank
Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Elapsed Corrected Points
1 Wee Beastie II C&C 29 Mrk II 438 HYC Sean Matthews 183 1:18:12 1:15:47 1.0
2 Aria C&C 110 11085 CBYC Marc Renzella 96 1:08:40 1:18:11 2.0
3 Elysium V C&C 34 369 HYC Ernie Page 159 1:27:23 1:28:19 3.0
4 Ilene Catalina 30 4598 HYC Milutin Ajdack 192 1:34:15 1:29:58 4.0
5 Allegro Pearson Flyer 30 174 BPYC Marty Cameron 141 1:26:20 1:30:09 5.0
6 Double Vision C&C 27 MK V 44048 HYC Michael Forster 186 1:41:17 1:37:40 6.0
7 Mainau C&C 33 148 BPYC Gary Silliker 153 1:45:16 1:47:33 7.0
8 Stowaway V C&C 30 Mk II 54197 CBYC Owen Schneider 165 1:53:58 1:53:58 8.0
9 Temerity C&C 30 Mk 1 425 BPYC Peter Vetter 180 1:57:09 1:54:08 9.0
10 Balance C&C 33 MK I 44021 HYC Greg Synowicki 153 DNC   14.0
10 Zig Zag CS 36 2288 CBYC Mark Desjardin 156 DNC   14.0
10 Seascape C&C 27 Mark V 34519 BPYC David Kernaghan 186 DNC   14.0
10 Widgeon Mirage 32 110 CBYC Wayne Bishop 192 DNC   14.0

Race 6 - Division 3 Division - June 15, 2011 at 18:55

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 001500, Course: 5050, Wind dir: W, Ave wind: 5

Rank
Start Division Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Elapsed Corrected Points
1 Start 3 Division 3 Candilejas Express 30 65 BPYC Cark MacTaggart 138 1:17:45 1:21:38 1.0
2 Start 3 Division 3 Midnight Express EXPRESS 30 74169 HYC Bill Wrencliffe 147 1:29:56 1:32:53 2.0
3 Start 3 Division 3 Sebana Sirus 28 102 BPYC Stewart Lindsay 180 1:35:52 1:33:24 3.0
4 Start 3 Division 3 Double 07 C&C 35 218 CBYC Josh Bailis 123 1:35:34 1:43:13 4.0
5 Start 3 Division 3 Prime Time II CATALINA 30T 1223 CBYC Tom Loughran 159 1:48:20 1:49:30 5.0
6 Start 3 Division 3 Spice Martin 24-2 137 HYC Gordon Castle 156 DNC   7.0

Race 6 - Division 4 Division - June 15, 2011 at 18:55

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 002000, Course: 5050, Wind dir: W, Ave wind: 5

Rank
Start Division Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Elapsed Corrected Points
1 Start 4 Division 4 Scarlet C&C 115 11524 CBYC Sharon Lawson 57 1:00:36 1:14:53 1.0
2 Start 4 Division 4 Tabas Peterson 37 34832 CBYC Dave Street 93 1:05:58 1:15:34 2.0
3 Start 4 Division 4 Coug Peterson 41 74168 CBYC Michael Cullen 66 1:05:46 1:19:42 3.0
4 Start 4 Division 4 Five Fifteen Legend 37 515 HYC Jim McGuinness 105 1:13:28 1:22:10 4.0
5 Start 4 Division 4 Transmission C&C 99 40 CBYC Michael Kern 99 1:16:34 1:26:40 5.0
6 Start 4 Division 4 Kiplin C&C 41 34451 CBYC Kip Vickery 72 1:13:53 1:28:24 6.0
7 Start 4 Division 4 Nemesis C&C 99 18 CBYC Michael Innell 99 1:20:35 1:31:13 7.0
8 Start 4 Division 4 Ghost BENETEAU 36S7 596 CBYC Alan Wells 105 1:22:32 1:32:19 8.0
9 Start 4 Division 4 Tornado J 35 32634 BPYC Bruce Zagrodney 72 1:21:53 1:37:58 9.0
10 Start 4 Division 4 Upstart Sunfast 3200 629 BPYC Bert Barrett 93 DNC   12.0
10 Start 4 Division 4 Sayonara 1 BENETEAU 38.5 15 HYC Vic Coram 99 DNC   12.0