Race Results - Fall - Race 4

Race 4 - Division 1 Division - September 18, 2011 at 13:00:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 000500, Course: 0101, Wind dir: E, Ave wind: 13

Rank
Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Sangaela Tartan 30 33541 BPYC Geoffrey Fairbank 198 000500 010409 0:59:09 0:55:54 1.0
2 Carefree Grampion 26 D79 BPYC Brian Johnson 231 000500 011538 1:10:38 1:03:16 2.0
3 Double Dutch Nash 26 7417 BPYC Fred Braches 246 000500 012048 1:15:48 1:06:19 3.0
4 In Depth Northern 25 131 BPYC Gino Caufin 255 000500 012220 1:17:20 1:06:44 4.0
5 Fire-Fly Tanzer 22 181 BPYC Jaan Koster 240 000500 012311 1:18:11 1:09:02 5.0
6 Cleo C&C 25 Mark I 24089 BPYC Ben Prowse 216     DNC   7.0

Race 4 - Division 2 Division - September 18, 2011 at 13:00:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 001000, Course: 0101, Wind dir: E, Ave wind: 13

Rank
Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Wee Beastie II C&C 29 Mrk II 438 HYC Sean Matthews 183 001000 011442 1:04:42 1:02:42 1.0
2 Double Vision C&C 27 MK V 44048 HYC Michael Forster 186 001000 011558 1:05:58 1:03:37 2.0
3 Evenflow C&C SR 21 Max 40 CBYC Owen Schneider 180 001000 011607 1:06:07 1:04:25 3.0
4 Midnight Express EXPRESS 30 74169 HYC Bill Wrencliffe 156 001000 011701 1:07:01 1:08:06 4.0
5 Widgeon Mirage 32 110 CBYC Wayne Bishop 192 001000 012239 1:12:39 1:09:21 5.0
6 Temerity C&C 30 Mk 1 425 BPYC Peter Vetter 180 001000 012158 1:11:58 1:10:07 6.0
7 Mainau C&C 33 148 BPYC Gary Silliker 153     DNC   10.0
7 Balance C&C 33 MK I 44021 HYC Greg Synowicki 153     DNC   10.0
7 Allegro Pearson Flyer 30 174 BPYC Marty Cameron 141     DNC   10.0

Race 4 - Division 3 Division - September 18, 2011 at 13:00:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 001500, Course: 010101, Wind dir: E, Ave wind: 13

Rank
Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Ghost BENETEAU 36S7 596 CBYC Alan Wells 105 001500 013810 1:23:10 1:33:01 1.0
2 Spice Martin 24-2 137 HYC Gordon Castle 156 001500 014826 1:33:26 1:34:57 2.0
3 Sayonara 1 BENETEAU 38.5 15 HYC Vic Coram 99 001500 014055 1:25:55 1:37:15 3.0
4 Prime Time II CATALINA 30T 1223 CBYC Tom Loughran 159 001500 015243 1:37:43 1:38:46 4.0
5 Alor Star C&C 30 14157 CBYC Roman Januszewicz 177 001500 015606 1:41:06 1:39:00 5.0
6 Coug Peterson 41 74168 CBYC Michael Cullen 66     DNF   10.0
6 Upstart Sunfast 3200 629 BPYC Bert Barrett 93     DNC   10.0
6 Tabula Rasa Shark 24 812 BPYC Stephen Maw 228     DNC   10.0
6 Sebana Sirus 28 102 BPYC Stewart Lindsay 180     DNC   10.0