Race Results - Fall - Race 3

Race 3 - Division 1 Division - September 18, 2011 at 001125

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 000500, Course: 0101, Wind dir: E, Ave wind: 10

Rank
Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Carefree Grampion 26 D79 BPYC Brian Johnson 231 000500 011507 1:10:07 1:02:48 1.0
2 Sangaela Tartan 30 33541 BPYC Geoffrey Fairbank 198 000500 011238 1:07:38 1:03:55 2.0
3 In Depth Northern 25 131 BPYC Gino Caufin 255 000500 011929 1:14:29 1:04:16 3.0
4 Fire-Fly Tanzer 22 181 BPYC Jaan Koster 240 000500 011844 1:13:44 1:05:07 4.0
5 Double Dutch Nash 26 7417 BPYC Fred Braches 246 000500 011934 1:14:34 1:05:14 5.0
6 Cleo C&C 25 Mark I 24089 BPYC Ben Prowse 216     DNC   7.0

Race 3 - Division 2 Division - September 18, 2011 at 001125

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 001000, Course: 0101, Wind dir: E, Ave wind: 10

Rank
Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Double Vision C&C 27 MK V 44048 HYC Michael Forster 186 001000 011317 1:03:17 1:01:01 1.0
2 Wee Beastie II C&C 29 Mrk II 438 HYC Sean Matthews 183 001000 011311 1:03:11 1:01:14 2.0
3 Evenflow C&C SR 21 Max 40 CBYC Owen Schneider 180 001000 011314 1:03:14 1:01:36 3.0
4 Midnight Express EXPRESS 30 74169 HYC Bill Wrencliffe 156 001000 011145 1:01:45 1:02:45 4.0
5 Widgeon Mirage 32 110 CBYC Wayne Bishop 192 001000 011650 1:06:50 1:03:48 5.0
6 Temerity C&C 30 Mk 1 425 BPYC Peter Vetter 180 001000 011602 1:06:02 1:04:20 6.0
7 Mainau C&C 33 148 BPYC Gary Silliker 153     DNC   10.0
7 Balance C&C 33 MK I 44021 HYC Greg Synowicki 153     DNC   10.0
7 Allegro Pearson Flyer 30 174 BPYC Marty Cameron 141     DNC   10.0

Race 3 - Division 3 Division - September 18, 2011 at 001125

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 001500, Course: 010101, Wind dir: E, Ave wind: 1410

Rank
Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Coug Peterson 41 74168 CBYC Michael Cullen 66 001500 010336 0:48:36 0:58:54 1.0
2 Ghost BENETEAU 36S7 596 CBYC Alan Wells 105 001500 010810 0:53:10 0:59:28 2.0
3 Spice Martin 24-2 137 HYC Gordon Castle 156 001500 011652 1:01:52 1:02:52 3.0
4 Sayonara 1 BENETEAU 38.5 15 HYC Vic Coram 99 001500 011147 0:56:47 1:04:16 4.0
5 Prime Time II CATALINA 30T 1223 CBYC Tom Loughran 159 001500 012051 1:05:51 1:06:33 5.0
6 Alor Star C&C 30 14157 CBYC Roman Januszewicz 177 001500 012431 1:09:31 1:08:04 6.0
7 Upstart Sunfast 3200 629 BPYC Bert Barrett 93     DNC   10.0
7 Tabula Rasa Shark 24 812 BPYC Stephen Maw 228     DNC   10.0
7 Sebana Sirus 28 102 BPYC Stewart Lindsay 180     DNC   10.0