Race Results - Fall - Race 1

Race 1 - Division 1 Division - September 11 at 11:29:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 000500, Course: 10, Wind dir: ENE, Ave wind: 4.0

Rank
Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Carefree Grampion 26 D79 BPYC Brian Johnson 231 000500 005005 0:45:05 0:40:23 1.0
2 Sangaela Tartan 30 33541 BPYC Geoffrey Fairbank 198 000500 005403 0:49:03 0:46:21 2.0
3 In Depth Northern 25 131 BPYC Gino Caufin 255 000500 005940 0:54:40 0:47:10 3.0
4 Double Dutch Nash 26 7417 BPYC Fred Braches 246 000500 005859 0:53:59 0:47:14 4.0
5 Cleo C&C 25 Mark I 24089 BPYC Ben Prowse 216     DNC   7.0
5 Fire-Fly Tanzer 22 181 BPYC Jaan Koster 240     DNC   7.0

Race 1 - Division 2 Division - September 11 at 11:29:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 001000, Course: 10, Wind dir: ENE, Ave wind: 4.0

Rank
Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Wee Beastie II C&C 29 Mrk II 438 HYC Sean Matthews 183 001000 005106 0:41:06 0:39:50 1.0
2 Evenflow C&C SR 21 Max 40 CBYC Owen Schneider 180 001000 005459 0:44:59 0:43:49 2.0
3 Midnight Express EXPRESS 30 74169 HYC Bill Wrencliffe 156 001000 005411 0:44:11 0:44:54 3.0
4 Temerity C&C 30 Mk 1 425 BPYC Peter Vetter 180 001000 005622 0:46:22 0:45:10 4.0
5 Double Vision C&C 27 MK V 44048 HYC Michael Forster 186 001000 005916 0:49:16 0:47:30 5.0
6 Widgeon Mirage 32 110 CBYC Wayne Bishop 192 001000 005957 0:49:57 0:47:41 6.0
7 Mainau C&C 33 148 BPYC Gary Silliker 153     DNC   10.0
7 Balance C&C 33 MK I 44021 HYC Greg Synowicki 153     DNC   10.0
7 Allegro Pearson Flyer 30 174 BPYC Marty Cameron 141     DNC   10.0

Race 1 - Division 3 Division - September 11 at 11:29:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 001500, Course: 1010, Wind dir: ENE, Ave wind: 4.0

Rank
Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Coug Peterson 41 74168 CBYC Michael Cullen 66 001500 012606 1:11:06 1:26:10 1.0
2 Ghost BENETEAU 36S7 596 CBYC Alan Wells 105 001500 013255 1:17:55 1:27:09 2.0
3 Sayonara 1 BENETEAU 38.5 15 HYC Vic Coram 99 001500 013616 1:21:16 1:31:59 3.0
4 Upstart Sunfast 3200 629 BPYC Bert Barrett 93 001500 013634 1:21:34 1:33:27 4.0
5 Alor Star C&C 30 14157 CBYC Roman Januszewicz 177 001500 020209 1:47:09 1:44:56 5.0
6 Spice Martin 24-2 137 HYC Gordon Castle 156 001500 015956 1:44:56 1:46:38 6.0
7 Prime Time II CATALINA 30T 1223 CBYC Tom Loughran 159     DNS   10.0
7 Tabula Rasa Shark 24 812 BPYC Stephen Maw 228     DNC   10.0
7 Sebana Sirus 28 102 BPYC Stewart Lindsay 180     DNC   10.0