Race Results - August 3, 2011

Race 5 - Division 1 Division - August 03, 2011 at 001855

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 000500, Course: 06, Wind dir: East, Ave wind: 20

Rank
Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 In Depth Northern 25 131 BPYC Gino Caufin 255 000500 004009 0:35:09 0:30:20 1.0
2 Calypso C. & C. 27 1307 HYC Paul Brog 207 000500 004436 0:39:36 0:36:52 2.0
3 Wild Thing Beneteau 23.5 CAN 15 CBYC Chris Wild 219 000500 004744 0:42:44 0:39:01 3.0
4 Double Dutch Nash 26 7417 BPYC Fred Braches 246 000500 005056 0:45:56 0:40:11 4.0
5 Sister Sadie C&C 25 Mrk II 1B 74015 BPYC Ross Eddie 231     DNC   14.0
5 Fire-Fly Tanzer 22 181 BPYC Jaan Koster 240     DNC   14.0
5 Dezora Catalina 30 2463 BPYC Derek Fisher 198     DNC   14.0
5 Different Drummer C&C 27 MK IV 80131 BPYC Brian Mitchell 210     DNC   14.0
5 Sangaela Tartan 30 33541 BPYC Geoffrey Fairbank 198     DNC   14.0
5 Cleo C&C 25 Mark I 24089 BPYC Ben Prowse 216     DNC   14.0
5 Danoria Hunter 260 h260 HYC Paul Brog 243     DNC   14.0
5 Happy Face O'Day 25 673 BPYC Greg Berry 258     DNC   14.0
5 Grampus Tanzer 28 - BPYC Geoff Park 225     DNC   14.0

Race 5 - Division 2 Division - August 03, 2011 at 001855

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 001500, Course: 06, Wind dir: East, Ave wind: 20

Rank
Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Double Vision C&C 27 MK V 44048 HYC Michael Forster 186 001500 004923 0:34:23 0:33:09 1.0
2 Allegro Pearson Flyer 30 174 BPYC Marty Cameron 141 001500 005038 0:35:38 0:37:13 2.0
3 Aria C&C 110 11085 CBYC Marc Renzella 96     DNC   13.0
3 Wee Beastie II C&C 29 Mrk II 438 HYC Sean Matthews 183     DNC   13.0
3 Temerity C&C 30 Mk 1 425 BPYC Peter Vetter 180     DNC   13.0
3 Stowaway V C&C 30 Mk II 54197 CBYC Owen Schneider 165     DNC   13.0
3 Mainau C&C 33 148 BPYC Gary Silliker 153     DNC   13.0
3 Ilene Catalina 30 10848 HYC Milutin Ajdack 192     DNC   13.0
3 Widgeon Mirage 32 110 CBYC Wayne Bishop 192     DNC   13.0
3 Seascape C&C 27 Mark V 34519 BPYC David Kernaghan 186     DNC   13.0
3 Zig Zag CS 36 2288 CBYC Mark Desjardin 156     DNC   13.0
3 Balance C&C 33 MK I 44021 HYC Greg Synowicki 153     DNC   13.0

Race 5 - Division 3 Division - August 03, 2011 at 001855

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 001000, Course: 06, Wind dir: East, Ave wind: 20

Rank
Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Sebana Sirus 28 102 BPYC Stewart Lindsay 180 001000 004613 0:36:13 0:35:17 1.0
2 Midnight Express EXPRESS 30 74169 HYC Bill Wrencliffe 147 001000 004907 0:39:07 0:40:24 2.0
3 Prime Time II CATALINA 30T 1223 CBYC Tom Loughran 159 001000 005035 0:40:35 0:41:01 3.0
4 Alor Star C&C 30 14157 CBYC Roman Januszewicz 177     DNC   8.0
4 Double 07 C&C 35 218 CBYC Josh Bailis 123     DNC   8.0
4 Candilejas Express 30 65 BPYC Cark MacTaggart 138     DNC   8.0
4 Tabula Rasa Shark 24 812 BPYC Stephen Maw 228     DNC   8.0

Race 5 - Division 4 Division - August 03, 2011 at 001855

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 002000, Course: 06, Wind dir: Easr, Ave wind: 20

Rank
Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Upstart Sunfast 3200 629 BPYC Bert Barrett 93 002000 004730 0:27:30 0:31:30 1.0
2 Tornado J 35 32634 BPYC Bruce Zagrodney 72 002000 004631 0:26:31 0:31:44 2.0
3 Scarlet C&C 115 11524 CBYC Sharon Lawson 57 002000 004610 0:26:10 0:32:20 3.0
4 Nemesis C&C 99 18 CBYC Michael Innell 99 002000 004845 0:28:45 0:32:33 4.0
5 Kiplin C&C 41 34451 CBYC Kip Vickery 72 002000 004822 0:28:22 0:33:56 5.0
6 Five Fifteen Legend 37 515 HYC Jim McGuinness 105 002000   RDGa 0:00:00 6.0
6 Sayonara 1 BENETEAU 38.5 15 HYC Vic Coram 99 002000 005200 0:32:00 0:36:13 6.0
8 Transmission C&C 99 40 CBYC Michael Kern 99     DNC   12.0
8 Tabas Peterson 37 34832 CBYC Dave Street 93     DNC   12.0
8 Coug Peterson 41 74168 CBYC Michael Cullen 66     DNC   12.0
8 Ghost BENETEAU 36S7 596 CBYC Alan Wells 105     DNC   12.0