Fall Series Final Standings

Division 1 Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A

Rank
Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Total Nett
1st Carefree Grampion 26 D79 BPYC Brian Johnson 231 1.0 (3.0) 1.0 2.0 2.0 2.0 11.0 8.0
2nd In Depth Northern 25 131 BPYC Gino Caufin 255 3.0 1.0 3.0 (4.0) 1.0 1.0 13.0 9.0
3rd Sangaela Tartan 30 33541 BPYC Geoffrey Fairbank 198 2.0 (4.0) 2.0 1.0 4.0 3.0 16.0 12.0
4th Double Dutch Nash 26 7417 BPYC Fred Braches 246 4.0 2.0 (5.0) 3.0 3.0 4.0 21.0 16.0
5th Fire-Fly Tanzer 22 181 BPYC Jaan Koster 240 (7.0 DNC) 7.0 DNC 4.0 5.0 5.0 7.0 DNF 35.0 28.0
6th Cleo C&C 25 Mark I 24089 BPYC Ben Prowse 216 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 42.0 35.0

Division 2 Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A

Rank
Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Total Nett
1st Double Vision C&C 27 MK V 44048 HYC Michael Forster 186 (5.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 11.0 6.0
2nd Wee Beastie II C&C 29 Mrk II 438 HYC Sean Matthews 183 1.0 2.0 2.0 1.0 (3.0) 2.0 11.0 8.0
3rd Evenflow C&C SR 21 Max 40 CBYC Owen Schneider 180 2.0 (4.0) 3.0 3.0 4.0 3.0 19.0 15.0
4th Midnight Express EXPRESS 30 74169 HYC Bill Wrencliffe 156 3.0 3.0 4.0 4.0 (10.0 DNF) 4.0 28.0 18.0
5th Temerity C&C 30 Mk 1 425 BPYC Peter Vetter 180 4.0 5.0 (6.0) 6.0 2.0 5.0 28.0 22.0
6th Widgeon Mirage 32 110 CBYC Wayne Bishop 192 (6.0) 6.0 5.0 5.0 5.0 6.0 33.0 27.0
7th Mainau C&C 33 148 BPYC Gary Silliker 153 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 60.0 50.0
7th Balance C&C 33 MK I 44021 HYC Greg Synowicki 153 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 60.0 50.0
7th Allegro Pearson Flyer 30 174 BPYC Marty Cameron 141 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 60.0 50.0

Division 3 Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A

Rank
Boat Name Boat Type Sail # Club Skipper Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Total Nett
1st Coug Peterson 41 74168 CBYC Michael Cullen 66 1.0 1.0 1.0 (10.0 DNF) 2.0 2.0 17.0 7.0
2nd Ghost BENETEAU 36S7 596 CBYC Alan Wells 105 2.0 2.0 2.0 1.0 3.0 (4.0) 14.0 10.0
3rd Spice Martin 24-2 137 HYC Gordon Castle 156 (6.0) 4.0 3.0 2.0 4.0 3.0 22.0 16.0
4th Upstart Sunfast 3200 629 BPYC Bert Barrett 93 4.0 3.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 1.0 29.0 19.0
5th Sayonara 1 BENETEAU 38.5 15 HYC Vic Coram 99 3.0 (7.0) 4.0 3.0 7.0 5.0 29.0 22.0
6th Prime Time II CATALINA 30T 1223 CBYC Tom Loughran 159 (10.0 DNS) 6.0 5.0 4.0 5.0 7.0 37.0 27.0
7th Alor Star C&C 30 14157 CBYC Roman Januszewicz 177 5.0 5.0 (6.0) 5.0 6.0 6.0 33.0 27.0
8th Tabula Rasa Shark 24 812 BPYC Stephen Maw 228 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 60.0 50.0
8th Sebana Sirus 28 102 BPYC Stewart Lindsay 180 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 60.0 50.0